Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline Hukuki destek Whatsapp HATTI
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU

SENDİMAMIZA ÜYELİK FORMU İNDİR
-------------

DİĞER SENDİKALARDAN ÇEKİLME/İSTİFA FORMU

SENDİKA İSTİFA FORMU İNDİR

-------------

.......................
Bağımsız Diyanet Sen’den Diyanet 4/B’li Personel İstihdamı 4+2 Düzenlemesi ile İlgili Açıklama

Bağımsız Diyanet Sen’den Diyanet 4/B’li Personel İstihdamı 4+2 Düzenlemesi ile İlgili Açıklama

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin; 9 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan 703 sayılı KHK ile 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanuna “Sözleşmeli personel istihdamı” başlıklı eklenen 10/A maddesi ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin konuyla ilgili yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

Anayasada yapılan değişikliklere uyum sağlanması amacıyla bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması amacıyla 9 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan 703 sayılı KHK ile 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanuna “Sözleşmeli personel istihdamı” başlıklı eklenen 10/A maddesinde Başkanlığın Din Hizmetleri Sınıfına ait kadrolarında 657 sayılı DMK 4/B maddesi kapsamına göre sözleşmeli personel istihdamına ilişkin yeni madde eklenmiştir.

Resmi Gazete ’de 09 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanmış 703 sayılı KHK ile yeni eklenen 10/A maddesine göre Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatında 4/B sözleşmeli personel istihdam edilebileceğinden bahsedilmektedir.


633 Sayılı DİB Teşkilat Kanununa eklenen yeni madde hükümlerinde
 "Bu maddeye göre yapılan atamalarda sözleşmenin imzalanmasıyla geçerlilik kazanacak olup, buna göre (10/A maddesi) atanan sözleşmeli personel dört yıl süreyle başka bir yere atanamayacaktır.

Aile birliğine ilişkin bu madde hükümlerine göre istihdam edilecek 4/B'li personel “Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilenlerin (çalışan) eşi bu personele tabidir.” hükümlerine yer verilmektedir..

Buna göre yapılan/eklenen yeni madde dikkatli incelendiğinde; yeni atamalara ilişkin hususlarda "
Bu madde uyarınca...." veya "Bu madde hükümlerine göre kadrolara atananların......"Bu madde kapsamında kadrolara atananlara..." , "Bu madde kapsamında sözleşmeli personelin atanacağı kadrolar....." şeklinde açık hükümler yer almaktadır.

Yani buradan da anlaşıldığı üzere bundan (09.07.2018 tarihinden) sonraki alımlarda bu madde hükümleri 4+2 sistemi uygulanacaktır, kısacası bu madde hükümleri geçerli olacaktır.

 1-      4/B'li Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ’da herhangi bir düzenleme ve buraya ilişkin bir atıf yapılmadığından yeni düzenlemede tüm yeni alım ve atamalara ilişkin hususlarda "bu madde hükümleri yada hükümleri göre alımlarda/atamalarda" (633-10/A maddesi) şeklinde ifadeler yer almaktadır. 

Anılan madde hükümlerinde ifadeler çok açık olduğundan mevcut 4/B’li çalışan personeli 4+2 düzenlemesi kapsamayacağı da açıktır.

 2-      Bu madde kapsamına göre 9 Temmuz 2018'den sonra istihdam edilerek yeni göreve başlayacak 4/B’li personel 4 yıl boyunca atandığı yerde sözleşmeli olarak görev yapmak zorunda olacaktır.

 3-      4 yıl sonra kadroya geçme talebi bulunanlar en az kadrolu olarak da 2 yıl çalıştıktan sonra nakil talebinde bulunabilecektir.

4-      9 Temmuz 2018'den itibaren istihdam edilerek yeni göreve başlayacak 4/B’li personele (çalışan) eşi tabi olacaktır" ifadelerine yer verdi.

 

984 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Genel Başkan


Mail Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret356799