Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline Hukuki destek Whatsapp HATTI
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU

SENDİMAMIZA ÜYELİK FORMU İNDİR
-------------

DİĞER SENDİKALARDAN ÇEKİLME/İSTİFA FORMU

SENDİKA İSTİFA FORMU İNDİR

-------------

.......................
4/B SÖZLEŞMELİ DİYANET PERSONELİNE 3+1 HAKKI TANINMALI

4/B SÖZLEŞMELİ DİYANET PERSONELİNE 3+1 HAKKI TANINMALI
Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin;

Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan 4/B sözleşmeli personel kadro beklemektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde mevcut görev yapan sözleşmeli personele direk kadro verilememesi durumunda 4+2 sistemine dahil edilmesini, çalışma süresinin ise 3+1 olarak yeniden düzenlenmesini ve mevcut çalışanlardan bu haktan faydalanmak isteyen personelin talepleri alınarak kadroya geçirilmesini talep etmekteyiz ve beklemekteyiz. ”dedi

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin konuyla ilgili yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

23 Ekim 2018 tarihinde açıklanan 2023 Eğitim Vizyon Belgesinin açıklanmasına dair toplantıda, sözleşmeli öğretmenlerin 4+2 olan zorunlu görev süresinin 3+1'e düşürüleceği ifade edilmişti.

Bilindiği üzere 4+2 düzenlemesi Diyanet İşleri Başkanlığında yeni alınacak olan 4/B sözleşmeli personeli kapsayacak olup, mevcut personel 633 Sayılı Kanunun 10/A maddesine göre değil, 657 sayılı Kanunun 4/B maddesine göre atandığı için kapsamamaktadır.

9 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan 703 sayılı KHK ile 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanuna “Sözleşmeli personel istihdamı” başlıklı eklenen 10/A maddesinde Başkanlığın Din Hizmetleri Sınıfına ait kadrolarında 657 sayılı DMK 4/B maddesi kapsamına göre sözleşmeli personel istihdamına ilişkin yeni madde eklenmişti.
 
633 Sayılı DİB Teşkilat Kanununa eklenen yeni madde hükümlerinde "Bu maddeye göre yapılan atamalarda sözleşmenin imzalanmasıyla geçerlilik kazanacak olup, buna göre (10/A maddesi) atanan sözleşmeli personel dört yıl süreyle başka bir yere atanamayacaktır.


633 Sayılı Kanunun 10/A maddesine göre; "Bu madde uyarınca...." veya "Bu madde hükümlerine göre kadrolara atananların......" "Bu madde kapsamında kadrolara atananlara..." , "Bu madde kapsamında sözleşmeli personelin atanacağı kadrolar....." şeklinde açık hükümler yer aldığından mevcut çalışanlar bu haktan yararlanamamaktadırlar.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin; 23 Ekim 2018 tarihinde açıklanan 2023 Eğitim Vizyon Belgesinin açıklanmasına dair toplantıda, sözleşmeli öğretmenlerin 4+2 olan zorunlu görev süresinin 3+1'e düşürüleceği yönündeki mevzuat değişikliğine Diyanet İşleri Başkanlığını da kapsayacak şekilde genel bir düzenleme yapılarak dâhil edilmesini ve mevcut 4/B sözleşmeli personelden bu haktan faydalanmayı talep edenlerin yararlanmasını beklemekteyiz.” dedi.
1777 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Genel Başkan


Mail Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret413520