Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline Hukuki destek Whatsapp HATTI
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU

SENDİMAMIZA ÜYELİK FORMU İNDİR
-------------

DİĞER SENDİKALARDAN ÇEKİLME/İSTİFA FORMU

SENDİKA İSTİFA FORMU İNDİR

-------------

.......................
Bağımsız Diyanet Sen’den 3+1 sisteminin kapsamı ile ilgili basın açıklaması

Bağımsız Diyanet Sen’den 3+1 sisteminin kapsamı ile ilgili basın açıklamasıBağımsız Diyanet Sen; 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun 10/A maddesinin 3. Fıkrasında değişiklik yapılması için TBMM'ye sunulan Kanun teklifi  ile ilgili merak edilen konulara açıklama getirme ve mevcut çalışanların kadroya geçirtilmesini de içeren bir açıklama yaptı.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer veridi.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin;

Ak Parti tarafından TBMM'ye sunulan Kanun teklifine göre Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan sözleşmeli personel için de 3+1 olarak yapılacak düzenleme 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun 10/A maddesinin 3. fıkrası hükümlerini içermektedir.

633 sayılı Kanun çerçvesinde atananlar sadece 2019 Yılı 4/B Sözleşmeli Personel (SÖZPER 2019/I) alımı sonucu atanan personeli kapsamakta olup tüm sözleşmeli personeli kapsamamaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarına 2019 yılından önce başlayan ve halen çalışmakta olan 4/b sözleşmeli personel nasılki 4+2 sistemine dahil değilseler şuandaki düzenlemede 2019 öncesi atananları kapsamamaktadır.

Diğer bir ifade ile konunun daha iyi anlaşılması için Diyanet İşleri Bakanlığında görev yapan 4/B sözleşmeli çalışanlardan hizmet yılı fazla olanlar 657 sayılı Kanuna göre atandıklarıdan 3+1 sistemine de dahil olmadıklarından bahse konu düzenleme de bu personeli kapsamamaktadır.

Ak Parti tarafından TBMM'ye sunulan Kanun teklifine göre 4+2 sistemine göre atananların  Bağımsız Diyanet Sen olarak da 4+2 sisteminin çok fazla olduğunu ve sürenin Anayasanın eşitlik ilkesi çerçevesinde değerlendirilerek 3+1 olarak düzenlnemesine ilişkindir.

Bu bağlamda 2015 yılı, 2016 yılı, 2017 yılı ve 2018 yılını kapsayan atamalar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesi kapsamında yapıldığından bu şekilde atanan çalışanları 3+1 sistemi kapsamamaktadır.

Düzenleme 4+2 sistemine göre atanan personel açısından memnun verici olsa da diğer pesonelin ne zaman kadroya geçeceği konusunda bir düzenleme bulunmadığından eksik kalmıştır. 

Bağımsız Diyanet Sen olarak daha önceki resmi taleplerimizde olduğu gibi Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde mevcut görev yapan sözleşmeli personele direk kadro verilememesi durumunda 3+1 sistemine dahil edilerek 633 sayılı Kanunun 10/A maddesi yürürlüğe girmeden sadece 657 Sayılı Devlet Memurları Kanuna göre atanan mevcut çalışanların da kadroya geçirilmesini talep etmekteyiz ve beklemekteyiz. ”dedi
2386 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Genel Başkan


#BizBizeYeteriz
Mail Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam139
Toplam Ziyaret438549