Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline Hukuki destek Whatsapp HATTI
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU

SENDİMAMIZA ÜYELİK FORMU İNDİR
-------------

DİĞER SENDİKALARDAN ÇEKİLME/İSTİFA FORMU

SENDİKA İSTİFA FORMU İNDİR

-------------

.......................
Bağımsız Diyanet Sen, Diyanet görevde yükselme sınavına katılacaklar geçici görevli sayılacaktır.

Bağımsız Diyanet Sen, Diyanet görevde yükselme sınavına katılacaklar geçici görevli sayılacaktır.

Bağımsız Diyanet Sen, 30.10.2019 tarih ve 345 sayılı yazısını ile Diyanet görevde yükselme sınavına katılacaklar geçici görevli sayılacaklarına ilişkin 81 İl Müftülüğü ve bağlı ilçe müftülüklerine gönderdi.

Diyanet görevde yükselme sınavına katılacaklar geçici görevli sayılacaktır.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin Diyanet İşleri Başkanlığının yapacağı görevde yükselme sınavına katılacak olan personele harcırah ödenip ödenmeyeceği ve görevli-izinli sayılıp sayılmayacağı hususunda sendikamıza üyelerimiz ve personel tarafından çeşitli sorular geldiğini ifade etti.
 Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN konuya ilişkin yapmış olduğu basın açıklamasında;
Bilindiği üzere, 6245 sayılı Kanun’un 18 inci maddesinde, “Görevlerine ait mesleki ve sıhhi yeterliklerinin tespiti veya kurumlarınca görülecek lüzum üzerine imtihan için gönderilenlere, gidiş ve dönüşleri için yol masrafı ve gündelik ile bu amaçla gönderildikleri yerde geçen sürenin en çok yedi günü için gündelik ödenir.” hükmü yer almaktadır.
Sınavın Başkanlıkça ilan edilmiş olması, kurumun bu sınava gireceklerin katılmalarını tensip anlamına gelmektedir. Zira bir sınavın ilanı ile isteyenler sınava girmekte, sonucunda bu kadrolar doldurularak kamunun bir işi görülmektedir. Kişinin görev mahallinden hareketinin nedeni; kamunun sınav ilanı yani kamusal bir hizmetin görülmesidir. Dolayısıyla “kurumlarınca görülecek lüzum” ifadesi bu şekilde karşılanmaktadır. Aksi halde hiçbir sınav için harcırah ödenemeyeceğini söylemek gerekir ki, o takdirde kanun koyucunun abesle iştigalini iddia etmek sonucu doğacaktır. Böyle olması ise muhaldir. Buna göre, Başkanlıkça açılan sınavlar için memuriyet mahallinden başka bir yere gidenlere, yol gideri ve yolda geçen süre ile gidilen yerde kalınan günlerin en çok yedi günü için gündelik ödenebileceği, bu durumdaki personelin geçici görevli sayılacağı değerlendirilmektedir.” Yönünde Başkanlık görüşü de bulunduğunu belirtti.


Bağımsız Diyanet Genel Başkanı Faruk Çetin Diyanet İşleri Başkanlığın mütaalası  ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanlığının yapacağı görevde yükselme sınavına katılacak olan personele harcırah ödemesinin yapılacağı ve sınav için görev mahallinden ayrılanların görevli izinli sayılacağını ifade etti.


Konuyla ilgili Başkanlık Yazısı
1281 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Genel Başkan


#BizBizeYeteriz
Mail Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam120
Toplam Ziyaret438530