Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline Hukuki destek Whatsapp HATTI
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU

SENDİMAMIZA ÜYELİK FORMU İNDİR
-------------

DİĞER SENDİKALARDAN ÇEKİLME/İSTİFA FORMU

SENDİKA İSTİFA FORMU İNDİR

-------------

.......................
4B SÖZLEŞMELİ PERSONELİN HİZMET SÖZLEŞMELERİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Sosyal Medyada 4B Sözleşmeli Personelin Hizmet Sözleşmeleri ile İlgili Yayılan Haber Gerçeği Yansıtmamaktadır.

Bağımsız Diyanet Sen 4B Sözleşmeli Personelin Hizmet Sözleşmeleri ile İlgili Basın Açıklaması Yaptı.

Sosyal Medyada 4B Sözleşmeli Personelin Hizmet Sözleşmeleri ile İlgili Yayılan Haber Gerçeği Yansıtmamaktadır.


Bağımsız Diyanet Sen Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler yer verildi;
4B Sözleşmeli personelin tasarruf tedbirleri kapsamında hizmet sözleşmelerinin geçici olarak durdurulması ile ilgili haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

633 Sayılı Kanun’un 10. Maddesine ek madde eklendiği ve konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından müftülüklere 14.04.2020 tarihine kadar 4/B sözleşmeli personelin hizmet sözleşmelerinin geçici olarak askıya alınmasını ARZ etti şekilde yazım dili bilmeyen ve ülkenin içinde bulunduğu ruh halini fırsat bilerek ortaya atılan bir yazının gerçek olup olmadığı yönünde sendikamıza çeşitli sorular gelmektedir.

1-Olarak 5442 Sayılı kanun ve diğer meri mevzuat kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı müftülüklere “ARZ” değil “RİCA EDER. Yazının sadece bu haliyle bile bu haberlerin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkacaktır.

Diğer taraftan değerlendirilecek olursa bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hukuk Devletidir ve Anayasanın 2. Maddesi de bu şekildedir.
1982 Anayasasının 87’nci maddesine göre “kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak” Türkiye Büyük Millet Meclisinin görev ve yetkisidir.

Anayasamızın 89’uncu maddesi “Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilen kanunları onbeş gün içinde yayımlar” demektedir.
Ancak bu şekilde kanunlaşan kanunların yürürlüğe girebilmeleri için Cumhurbaşkanı tarafından yayımlanmaları gerekir.

Anayasa maddelerinde de anlaşılacağı üzere kanuna madde ekleme Kurumların değil TBMM’in yetkisindedir.

Diğer taraftan Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof.Dr.Ali ERBAŞ sendika başkanları ile yaptığı toplantıda 9500 personel alımına yönelik ilana çıkılması için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü ifade etmişken ve hali hazırda birçok camide halen din görevlisi açığı varken bu ve buna benzer haberlerin kurumu tanımayan ve kurum işleyişinden haberi olmayanların ortaya attığı açıktır.

Bu itibarla ülkenin içinde bulunduğu ruh halini fırsat bilerek ortaya atılan resmi kaynaklardan teyit edilemeyen haberlere itimat edilmemesini üyelerimiz ve personelden bekleriz.

Bağımsız Diyanet Sen olarak her görevlinin derdini dert edinerek, yaşadığı sıkıntıları gidermek, kurum ile personel arasında köprü görevi görerek 2005 yılından itibaren diyanet personelinin gür sesi olmaya, haklı ve meşru talepleri dile getirmeye, çözüme kavuşturtulması için çaba göstermeye devam ettik ve etmeye de devam edeceğiz.

BAĞIMSIZ DİYANET SEN GENEL MERKEZİ
1498 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Genel Başkan


#BizBizeYeteriz
Mail Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret428236