Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline Hukuki destek Whatsapp HATTI
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU

SENDİMAMIZA ÜYELİK FORMU İNDİR
-------------

DİĞER SENDİKALARDAN ÇEKİLME/İSTİFA FORMU

SENDİKA İSTİFA FORMU İNDİR

-------------

.......................
Videolar

MÜFTÜLER, COVİD-19 SALGINI İLE MÜCADELEDE PERSONELE GEREKLİ KOLAYLIĞI SAĞLAMALIDIR

Müftüler, yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınını önlemek ve yayılmasını durdurmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığımızın almış olduğu kararların uygulanmasında personele gerekli kolaylığı sağlamalıdır.Dünya genelinde görülen "Yeni Tip Koronavirüs"ün (Covıd-19) ülkemizde yayılmasına engel olmak, hastalıktan korunmak ve etkilerini en aza indirmek amacıyla Devletimizin bütün kurumları tarafından gerekli her türlü önlem alınmakta iken tamda bu süreçte merkezi ezan sistemlerini keyfi olarak kapatmak neyin nesidir.

Cemaat cami görevlisine hocam madem ezanı okudun namazı da beraber kılalım diye görevlileri zor durumda bırakmaktadır. Cami görevlisi ise bu konuda başkanlığının talimatı olduğunu iletmesi durumunda ise 
hoş olmayan durumla karşı karşıya görevlilerimiz kalmaktadır.


2019 yılı aralık ayında Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip coronavirüs (Covid-19) bugün itibariyle dünya genelinde 242 binden fazla kişiye bulaşmış; Türkiye’de de 359 vaka tespit edilmiş olup 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Ülkemizdeki herkes yayılma hızı çok yüksek ve bulaşıcılığı diğer virüslere göre daha fazla olan bir salgın tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuzun bilincinde ve elinden geldiği kadar gerekli tedbirleri almaya çalışmaktadır. Bu süreçte böyle bir tehlikeyi yok saymak görmezden gelmek akıl karı değildir.

Devletimizin bütün kurumları da salgını önlemek için elinden geleni yapıyor, söz konusu virüsün yayılmasını durdurmak amacıyla ardı ardına kararlar yayınlıyorlar. Bu kapsamda vatandaşların çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini arttırma ihtimali bulunan toplantı, konferans vb. faaliyetler durduruldu, 149 binden fazla işyeri geçici olarak kapatıldı, bütün eğitim kurumlarında eğitim-öğretime ara verildi. Bu süre içerisinde sadece insanların yaşamsal zaruri ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri mekanlar açık tutulacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı da salgın riski ortadan kalkıncaya kadar tüm faaliyetlerini askıya aldı, camilerde cemaatle namaz kılınmasını yasakladı, özellikle Cuma günü ve kandil gecesi cami ve mescitleri kapalı tutma kararı aldı.

Ülke genelinde bütün bu gelişmeler yaşanırken, gerekli bütün tedbirler alınırken Devlet ile vatandaş arasında köprü vazifesi görevi gören Diyanet İşleri Başkanlığımızın taşradaki temsilcisi olan müftülerden bazılarının bu mücadeleyi akamete uğratacak birtakım tutum ve davranışlarını anlamak mümkün değildir.

Camiamız personelinden sendikamıza bu konuda yoğun müracaat ve şikâyetler gelmektedir. Devletimizin bütün kurumları her türlü toplantı, konferans vb. faaliyetleri durdurduğu halde bazı müftüler aylık mutat toplantılara devam edebilmektedir. Başkanlığımızın Kur’an kurslarındaki eğitimlere ara verildiğine dair müftülüklere gönderdiği yazıda Kur’an kursu öğreticilerinin kurslara gitmeyecekleri talimatının yer almasına rağmen bazı müftüler Kur’an kursu öğreticilerinin kurslara gitmeleri yönünde talimat verebilmekte ve öğreticileri boş kurslarda kalmaya mecbur bırakmaktadır.

   -Bir müftü de camilerde cemaatle namaz kılınmasının Başkanlıkça yasaklanmasını müteakip merkezi ezan sistemini kapatmıştır.
Yine bu müftü 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından merkezi ezan sistemini kapatmış, sendikamıza ulaşan yoğun tepkiler ve sendikamızın girişimleri üzerine merkezi sistemi açmak zorunda kalmıştı.
   -Darbe kalkışması esnasında semalarda yükselen salaların ve ezanların neredeyse tamamının merkezi ezan sisteminden okunduğu dikkate alındığında bir müftünün darbe girişiminin hemen merkezi ezan sistemini kapatması düşündürücüdür.
Aynı müftünün Millet olarak zor ve sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde aynı kararı almasının ardında yatan amacı sorgulanmalıdır; Başkanlığımızca gerekli idari soruşturma başlatılmalıdır.

Cemaat cami görevlisine hocam madem ezanı okudun namazı da beraber kılalım diye görevlileri zor durumda bırakmaktadır. Cami görevlisi ise bu konuda başkanlığının talimatı olduğunu iletmesi durumunda ise 
bhoş olmayan durumla karşı karşıya görevlilerimiz kalmaktadır.

   -Malum müftü böylesine sıkıntı doğuracak kararları niçin böyle zor zamanlarda almaktadır?
   -Özellikle ülke ve millet olarak bir sıkıntılı durum içerisindeyken personelin işini daha da zorlaştırmasının gerekçesi nedir?
   -Bu müftünün personele mi bir kini var, yoksa millete mi bir garezi var?
   -Bu şahıs sorularımızı bir an önce cevaplamalıdır.

Bağımsız diyanet-Sen olarak bu zor süreçte bütün Diyanet personelinin yanında olacağız ve gerekli her türlü desteği vereceğiz.

Diyanet İşleri Başkanlığının talimatlarının uygulanmasında personele zorluk çıkaranların da karşısında olmaya devam edecek; yapılan usulsüzlükler ve yanlışlarla ilgili gerekli işlemlerin başlatılması için yanlış yapanları yetkili mercilere bildireceğiz.

Allah-u Teala içinde bulunduğumuz bu zor günleri sabırla, soğukkanlılıkla, sağduyuyla aşmayı nasip etsin… Fitneden, fesattan, asılsız korku yayanlardan muhafaza eylesin… Yüce Rabbimiz hepimize akıl, feraset, sağduyu ve hikmetle davranmayı nasip etsin.
1235 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Genel Başkan


Mail Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret448279