Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline Hukuki destek Whatsapp HATTI
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU

SENDİMAMIZA ÜYELİK FORMU İNDİR
-------------

DİĞER SENDİKALARDAN ÇEKİLME/İSTİFA FORMU

SENDİKA İSTİFA FORMU İNDİR

-------------

.......................
Videolar

DİYANET İŞLERİ BAŞBAKANLIĞI HANGİ SERTİFİKA VEYA BELGELERİ KABUL EDİYOR

Diyanet İşleri Başbakanlığı Hangi Sertifika veya Belgeleri Kabul Ediyor

DİYANET İŞLERİ BAŞBAKANLIĞI HANGİ SERTİFİKA VEYA BELGELERİ KABUL EDİYOR
Diyanet İşleri Başkanlığının farklı kategorilerinde görev yapan personel tarafından görevde yükselme, unvan değişikliği, kurum içi veya kurum dışı farklı unvanlarda görevlendirilmelerinde hangi sertifikalar geçerli olduğu yönünde personel ve üyelerimizden sendikamıza çeşitli bilgiler gelmektedir.
Diyanet İşleri Başkanlığı yönetmelik, yönerge, genelge, talimat, diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla yapılan protokoller çerçevesinde konuyu incelemeye çalışacağız.

1- 4-6 YAŞ GRUBU ÖĞRETİCİ YETERLİK SERTİFİKALARINDAN HANGİLERİ GEÇERLİ,

Diyanet İşleri Başkanlığının 23.05.2018 tarih ve E.61468 sayılı yazısında özetle;

A- DİB. Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü işbirliği ile “Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kurs Programı” (380 saat) çerçevesinde 23.05.2018 tarihinden sonra Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden alınan sertifikaları,

B- Çocuk gelişimi alanında lise, ön lisans veya lisans mezuniyeti diploması ya da 19.01.2017 tarihinden önce alınmış sertifika veya kurs bitirme belgesine, “
Sahip olanlar öğreticilerin 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında görevlendirilmeleri yapılmaktadır.

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden alınmayan ve  19.01.2017 tarihinden sonra diğer eğitim kurumlarından alınmış belge ve sertifikalar Diyanet İşleri Başkanlığının 23.05.2018 tarih ve E.61468 sayılı gereği görevlendirmelerde geçerli sayılmamaktadır.
 
2- UNVAN DEĞİŞİKLİKLERİNDE GEÇERLİ SERTİFİKALAR
A- VHKİ, BİLGİSAYAR İŞLETMENİ, ÇÖZÜMLEYİCİ, PROGRAMCI, KALORİFERCİLİK, TEKNİSYEN YARDIMCILIĞI
Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin “Görevde yükselme suretiyle yapılacak atamalarda aranılacak özel şartlar” başlıklı 8. Maddesine göre;
Veri hazırlama ve kontrol işletmeni ve Bilgisayar işletmeni olarak atanabilmek için; Kurumca ya da ilgili kuruluşlarca düzenlenen bilgisayar işletmenliği veya bilgisayar kullanma eğitiminde başarılı olduğuna ilişkin belge ya da sertifikaya sahip olmak şartları arandığından MEB veya Üniversite onaylı sertifikalar geçerli olmakla birlikte önlisans mezunu olanların bilgisayar işletmeni sertifikası aldıkları kabul edilmektedir.
 
İLAHİYAT ÖNLİSANS MEZUNU OLUP BİLGİSAYAR İŞLETMENİ SERTİFİKASI BULUNMAYAN V.H.K.İ. KADROSU İÇİN AÇILAN SINAVA KATILMAK İÇİN MÜRACAAT EDEBİLİR Mİ?

Evet edebilir. Devlet personel Başkanlığının 2012/2012/2-KPSS Rehberinde; Örgün eğitim yoluyla zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar, "Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak" niteliğine sahip olarak değerlendirileceği belirtilmiştir.

Bu itibarla V.H.K.İ. kadrosu için açılan sınava katılmak için müracaat eden kişinin Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı dersi okuduğuna ve başarılı olduğuna ilişkin belgenin, Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetmeliğinde yer alan, “…bilgisayar kullanma eğitiminde başarılı olduğuna ilişkin belge …” olarak değerlendirilebileceği ve veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosuna atamasının yapılmasında bir engel bulunmamaktadır.

Kalorifercilik, teknisyen yardımcılığı ve aşçılık için ise Milli Eğitim Bakanlığından onaylı sertifika sahibi olması istenmektedir.
 
DİĞER ÜNVANLARDA ARANAN BELGELER;
Çözümleyici olarak atanabilmek için,  En az iki programlama dili bildiğini belgelemek, Programcı olarak atanabilmek için; Milli Eğitim Bakanlığından onaylı programcı sertifikasına sahip olmak, En az bir programlama dili bildiğini belgelemek, Yönetmen, prodüktör, film yapımcısı, ses kayıtçısı, ışıkçı, montajcı, spiker, muhabir, kameraman, grafiker, teknik ressam olarak atanabilmek için; Alanıyla ilgili kurslardan sertifika almış olmak, gerekmektedir.
 
 
ÖĞRENCİ YURTLARINDA MANEVİ DANIŞMAN GÖREVLENDİRİLMELERİNDE TERCİH SEBEBİ OLABİLECEK BELGELER

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 05.09.2018 tarih ve E.118800 sayılı yazısında Manevi Danışmanlık Görevlendirmelerinde Görev almak isteyen personelin dini yükseköğrenim mezunu veya farklı alan lisans mezunu olmaları asgari yeterlik şartı olarak aranmaktadır.

a)- Diğer bir ifade ile asgari yeterlilik şartı dini yükseköğrenim mezunu veya farklı alan lisans mezunu olmalarıdır.

b)- Alanla ilgili özel eğitim veya bir sertifika programı bitirenler ile manevi danışmanlık alanında lisansüstü bir programdan mezun ya da halen devam ediyor olanların bu durumları değerlendirme sürecinde olumlu olarak göz önünde bulundurulacaktır.
 
ÖNEMLE VURGULAMAK GEREKİYOR Kİ;
1- TÜRKİYE GENELİ SADECE 600 CİVARI PERSONEL GÖREVLENDİRME YAPILMAKTADIR.

Bir önceki yıl görevlendirmesi yapılan personel tercih edilmekle birlikte artık Din Hizmetleri Uzmanı kadrolarında çalışanlar görevlendirilmektedir ve son alımlarla KYK’lara görevlendirilen personel ihtiyacı Din Hizmetleri Uzmanlarından karşılayacak konuma gelmiştir.

Her belgesi olan kesinlikle görevlendirilecek veya belgesi olan varken belgesi olmayan görevlendirilmeyecek manasını taşımamaktadır kurumun uygun gördüğü personel görevlendirilecektir.

TİCARETE DÖNÜŞTÜRENLER OLDUĞUNU UNUTMAYALIM.
Bu işi eğitimden ziyade ticarete dönüştürenler olduğunu da unutmamak gerektiğini de hatırlatmakta fayda bulunmaktadır.
 
Bağımsız Diyanet Sen olarak her görevlinin derdini dert edinerek, yaşadığı sıkıntıları gidermek, kurum ile personel arasında köprü görevi görerek 2005 yılından itibaren diyanet personelinin gür sesi olmaya, haklı ve meşru talepleri dile getirmeye, çözüme kavuşturtulması için çaba göstermeye devam ettik ve etmeye de devam edeceğiz.


BAĞIMSIZ DİYANET SEN GENEL MERKEZİ
0312 911 25 71
 
838 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Genel Başkan


Mail Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret448278