Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline Hukuki destek Whatsapp HATTI
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU

.......................
Videolar

BAĞIMSIZ DİYANET SEN’DEN 4B SÖZLEŞMELİLER İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA

BAĞIMSIZ DİYANET SEN’DEN 4B SÖZLEŞMELİLER İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMABAĞIMSIZ DİYANET SEN’DEN 4B SÖZLEŞMELİLER İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Bağımsız Diyanet Sen 4-B sözleşmeliler ile ilgili bir açıklama yaptı.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN tarafından yapılan açıklamada “Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan ve 3+1 sistemine dahil olan ve olmayan 4-B sözleşmelilerin kadroya geçme adına açmış ve açacak oldukları davalara yönelik sendikamızdan hukuki destekler birlikte sendikamıza gelen sorularda kimlerin ve 3+1 sistemine dahil olduğu ve kimlerin olmadığı yönünde bilgi talepleri olmaktadır.

Bağımsız Diyanet Sen olarak 703 Sayılı KHK ile Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanuna eklenen mevzuat hükümlerini incelediğimizde;

703 Sayılı KHK ile eklenen yeni madde yürürlüğe girdikten sonra alım için ilana çıkılarak yapılan yeni atamalara ilişkin hususlar olduğu ve eklenen maddede "Bu madde uyarınca...." veya "Bu madde hükümlerine göre kadrolara atananların......" "Bu madde kapsamında kadrolara atananlara..." , "Bu madde kapsamında sözleşmeli personelin atanacağı kadrolar....." şeklinde geçen tanımlarıda baktığımızda 09.07.2018 tarihinden sonraki alımlarda bu madde hükümleri yani 3+1 sistemi uygulanacaktır, kısacası bu madde hükümleri geçerli olacaktır.

Bu Bağlamda;
 1-      4/B'li Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ’da herhangi bir düzenleme ve buraya ilişkin bir atıf yapılmadığından yeni düzenlemede tüm yeni alım ve atamalara ilişkin hususlarda "bu madde hükümleri yada hükümleri göre alımlarda/atamalarda" (633-10/A maddesi) şeklinde ifadeler yer almaktadır. Bağımsız Diyanet Sen olarak tekraren ifade etmek gerekirse anılan madde hükümlerindeki geçen ifadeler çok açık olduğundan mevcut, diğer bir ifade ile 09.07.2018 tarihinden önceki alımlarla, alım ilanları ile atanan 4/B’li çalışanlar 3+1 düzenlemesinden faydalanamayaca olduğu ve 3+1 onları kapsamayacağı açıktır.

 2-      Bu madde kapsamına göre 9 Temmuz 2018'den sonra istihdam edilmek üzere yapılan alım ilanı ile yeni göreve başlayan 4/B’li personel 3 yıl boyunca atandığı yerde sözleşmeli olarak görev yapmak zorunda olup, aynı şekilde kadro davası açmak isteyenlerde buna dikkat etmeleri gerekmektedir.

 3-     3 yıl çalışma süresi snunda kadroya geçme talebinde bulunanlar veya bulunacaklar en az kadrolu olarak da 1 yıl çalıştıktan sonra nakil talebinde bulunabilecektir. Ancak kurum kadrolu olarak atanaları 1 yıl aday memur olarak çalıştırmaktadırki bu duruma da Bağımsız Diyanet Sen olarak itiraz ettik, mahkeme sonucu kadrolu atananlar direk atanmaları gerekm ektedir.

4-      9 Temmuz 2018'den itibaren istihdam edilerek yeni göreve başlayan 4/B’li personele (çalışan) eşi tabi olacaktır" ifadelerine yer verdi.

5- 633 sayılı Kanun çerçevesinde atananlar sadece 2019 Yılı 4/B Sözleşmeli Personel (SÖZPER 2019/I) alımı sonucu atananlar olup, güvenlik soruşturma …vb gibi sebeple göreve geç başlayanlar 2021 yılında dahi başlasalar eğer  (SÖZPER 2019/I) ile mülakata çağrılıp başarılı olduktan atanmadılar ise kesinlikle ve kesinlikte süresiz sözleşmelilerdir.

6- Süresiz sözleşmeli olup konuyu yargıya taşımak isteyenler ise 3 yıllık çalışma sürelerinin tamamlanması durumunda kadroya atanma dilekçelerini vermeli isabetli olacaktır.

7- Tekraren ifade etmek gerekirse kadro davasını kazanarak atanların aday değil direk kadrolu atanması için Bağımsız Diyanet Sen Hukuk Müşavirliği olarak girişimimiz olmuş ve süreç devam etmektedir.

8- Sözleşmeli statüde çalışmakta olup hukuki konulara ilgili bilgiye ihtiyaç duyanlar 0312 911 2571 nolu Bağımsız Diyanet Sen Genel Merkezi whatsapp ve yine aynı numara olan 0312 911 2571 telefondan hukuki destek alabilirler.

9- Konuya ilişkin net anlaşılması açısından; 2015 yılı, 2016 yılı, 2017 yılı ve 2018 yılını kapsayan atamalar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B maddesi kapsamında yapıldığından bu şekilde atanan çalışanları 3+1 sistemi kapsamamaktadır. Bağımsız Diyanet Sen olarak 3+1 sistemine göre atanan personel açısından memnun verici olduğunu ancak diğer personelin ne zaman kadroya geçeceği konusunda bir düzenleme bulunmadığından eksik kaldığını defalarca dile getirdik ve bu durum Anayasaya da aykırıdır.

Bağımsız Diyanet Sen olarak daha önceki resmi taleplerimizde olduğu gibi Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde mevcut görev yapan sözleşmeli personele direk kadro verilemesi, bu durum mümkün olmaması durumunda ise tüm çalışanların 3+1 sistemine dahil edilerek 633 sayılı Kanunun 10/A maddesi yürürlüğe girmeden sadece 657 Sayılı Devlet Memurları Kanuna göre atanan mevcut çalışanların da kadroya geçirilmesine imkan sağlanmasını talep etmekteyiz ve beklemekteyiz. ”dedi
1178 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Genel Başkan
Mail Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret529100