Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline Hukuki destek Whatsapp HATTI
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU.......................

Videolar

4-B’LİLER YILLIK İZİN DEVİRLERİ DEĞİL KADRO BEKLIYORLAR.

4-B’LİLER YILLIK İZİN DEVİRLERİ DEĞİL KADRO BEKLIYORLAR.

 
4-B’LİLER YILLIK İZİN DEVİRLERİ DEĞİL KADRO BEKLIYORLAR.
 
Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin” 4-B sözleşmeli çalışanların  yıllık izinlerin sonraki yıllara devredilmesine yönelik yapılan düzenleme olumlu olmakla birlikte asıl olan yıllık izinlerinin devredilmesi değil 4B’lilerin kadro beklediklerine yönelik bir yapılan açıklamada yaparak, acil beklenti olan yıllık izinlerin devri olmayıp, yeterli MBSTS puanı bulunsa dahi münhal kadrolara müaraat edememesi, merkezlerdeki kadrolar aylarca boş kalsa dahi 4B'li olduğu için tercih haklarının olmaması, idare uygun görmesi durumunda kendi istediği değil idarenin istediği camiyi tercih edebilmesi gibi bir çok haktan faydalanamayan veya kısıtlı olarak bazı haklardan faydalanan 4b'liler kendi hakları ile bir yere gelmek ve nakil sınavlarına ve atanma şartlarını taşıdıkları diğer sınavlara girebilmek için kadro beklıyor."dedi

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin konuyla ilgili yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

4B’li kamu çalışanlarının yıllık izinlerinin devrilen yönelik Resmi Gazetede Cumhurbaşkanı Kararı ile Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarında değişiklik yapılmış ve artık 4B’li çalışanların izinleri bir sonraki yıla aktarılmaya başlanmıştır.

Bilindiği üzere Sağlık Bakanlığı kadrolu 4/B’li sağlık çalışanlarının izinlerini Covid-19 pandemisi nedeniyle durdurmuş ve 2020 yılın da bakan onayı ile sağlık çalışanlarının kullandırılmayan yıllık izinlerinin 2021 yılına ertelendiği belirtilmişti ancak bu durum Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslara uygun olarak yapılan bir işlem değildi.

Konunun daha iyi anlaşılması açısından esasların yürütme yetkisinden bahsederek yıllık izinlerin devrine ilişkin konuyu anlatmaya çalışacağız.
Önemle vurgulamak gerekir ki her mevzuatın yürüten bir makam bulunmaktadır ve “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasları” da madde 18’e göre  Cumhurbaşkanı tarafından Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların yürütüleceği belirtilmektedir.

Durum bu şekilde iken Sağlık bakanlığı 2020 yılın da 4-B’lilerin izinlerini yürütme yetkisi olmamasına rağmen ve esaslara uygun olmadan 2021 yılına ertelemişti.

Hali hazırda da dünya genelinde görülmekte olan Covid-19 salgını devam etmesi nedeniyle 4B’li sağlık çalışanlarının izinleri sağlık bakanı onayı devredilmesi Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslardaki düzenleme ile mümkün olacağından Esasların 9'uncu maddesi Cumhurbaşkanı Kararı ile değiştirilmiştir.
 
4-B’LİLERİN YILLIK İZİN DEVİRLERİNİ KİMİN KAZANIMI

4-B sözleşmeli personelin izinlerinin devrine yönelik sosyal tarafların kazanım diye paylaştıkları haberlerin içeriği özü ve özeti sağlık personelinin izin devirlerinin yasal zemine kavuşması ve aynı statüdeki çalışanlarında bundan sonra bu haklardan faydalanmasından ibarettir.

Bilinmelidir ki sözleşmeli statüde çalışanlar yıllık izinlerin devrine yönelik talepleri acil olarak bekledikleri bir talep olmayıp kadrolu statüye geçmelerine yönelik acil talepleri bulunmaktadır.

Bu itibarla Bağımsız Diyanet Sen olarak bir kez daha vurgulamak gerekirse 4Blileri izinlerin diğer yıla devrini beklemiyor kadro bekliyor ve artık seslerinin yetkililerce duyulması ve kadroya geçişle ilgili gerekli düzenlemenin yapılmasını beklemektedirler.
 
Bağımsız Diyanet Sen olarak önceliğimiz doğru bilgilendirme olup diğer taraftan her görevlinin derdini dert edinerek, yaşadığı sıkıntıları gidermek, kurum ile personel arasında köprü görevi görerek 2005 yılından itibaren diyanet personelinin gür sesi olmaya, haklı ve meşru talepleri dile getirmeye, çözüme kavuşturtulması için çaba göstermeye devam ettik ve etmeye de devam edeceğiz.
 
 
 
1211 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Genel Başkan
Mail Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret676040