Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline Hukuki destek Whatsapp HATTI
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU.......................

Videolar

DİN EĞİTİMİNE ORTA ÇAĞ DİYEN ZİHNİYETİ KINIYORUZ

DİN EĞİTİMİNE ORTA ÇAĞ DİYEN ZİHNİYETİ KINIYORUZ
DİN EĞİTİMİNE ORTA ÇAĞ DİYEN ZİHNİYETİ KINIYORUZ
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in orta çağ düşüncesi sözlerine yönelik Bağımsız Diyanet-Sen Genel Merkezi tarafından bir basın açıklaması yapıldı.
Bağımsız Diyanet-Sen Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada; Müslüman bir milletin meclisinde Allah'ın kitabına orta çağ zihniyeti diyen, insanlığa zerre faydası olmamış, bitmiş ve çürümüş bir zihniyetin bu topluma sunabileceği hiç bir şey yoktur.

%98,3'ünün Müslüman olduğu ülkemizde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülen, 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarını tercih eden ailelerin çocuklarına verilen eğitim CHP tarafından orta çağ zihniyeti olarak nitelendirilmesi hem T.C Anayasasına, hem 633 sayılı kanuna, hem de insan haklarına aykırı olduğunu hatırlatmak istiyor, bizler aslında bu sözlerle malum zihniyetin içindeki düşüncelerin dışa yansıması olduğunu biliyoruz ve diyoruz ki; sizler her zaman bu milletin, inanç ve değerlerine yabancısınız, hatta düşmansınız biz bunları çok iyi biliyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel "Diyanet okul öncesi eğitim birimi kuruyor. Okul öncesi eğitim Diyanet'in işi mi Milli Eğitim Bakanlığı'nın işi mi? Sübyan mekteplerini kurmuşlar, kurumsallaştırmaya, kalıcı ve zorunlu yapmaya çalışıyorlar. Bu kafayla orada bilimin b'si yok, fiziği f'si, matematiğin m'si de olmuyor üniversiteye gidince. Çocukları bütün dünya nasıl yetiştiriyorsa öyle yetiştirmek varken; bir ortaçağ zihniyetine yönelmenin bunu kurumsallaştırmaya çalışmanın ne bu cumhuriyete, ne millete faydası var ne de anayasaya uygunluğu var." şeklindeki orta çağ düşüncesi sözlerini, Diyanet İşleri Başkanlığını hedef alan açıklamalarını kınıyor ve 4-6 Yaş Grubu Kur'an Kurslarında eğitim görev çocuklarımıza “İslam dininin değerlerini, insan hayatına anlam kazandıran unsurlardan biri olarak fark etmesini, kazandığı bu değerleri günlük hayatında kullanabilmesini, Allah'ı sevgi temelinde tanıyabilmeyi ve yaratılışı fark etmelerini, Peygamber efendimizin kişiliğini ve karakterini tanımalarını sevip rol model almalarını, sağlıklı bir din ve ahlak gelişimi göstermelerini sağlamak, ihtiyaç duydukları diğer gelişim süreçlerine de katkıda bulunmak buralardaki eğitimin amacıdır.

Sizler İslam’ı orta çağ zihniyeti olarak tanımlama yaparken diğer taraftan İslam'ın Altın Çağı ya da İslam Rönesansı olarak adlandırılan 8. yüzyıldan 13. yüzyıla hatta 14. ve 15. yüzyıllara kadar uzanan İslâm dünyasının yükselişini ifade eden dönem esnasında Müslüman bilim insanları, mühendisler, bilginler, tüccarlar; sanata, tarıma, ekonomiye, sanayiye, hukuka, edebiyata, gemiciliğe, felsefeye ve tabii ki bilim ve teknolojiye büyük katkı vermiştir. Yani sizlerin orta çağ eğitimi ya da zihniyet diye tanımlamanız aslında ne kadar da çağ dışı öyle değil mi?

Belirtmek isteriz ki; işinize geldiği zaman Anayasa’dan ve kanunlardan bahsediyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’nın “Din ve vicdan hürriyeti” başlıklı 24 üncü maddesinde özetle “Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Kimse dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz. Din ve ahlak eğitim ve öğretimi Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır.” hükümleri yer almakta ve yine Anayasanın “Diyanet İşleri Başkanlığı” başlıklı 136 ncı maddesinde “Genel idare içinde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı, laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirir.” hükümlerinin dayanağı olarak çıkarılan 633 Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun görev başlıklı 1 inci maddesinde de “İslam Dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek üzere; Cumhurbaşkanlığına bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı kurulmuştur.” hükümleri yer almaktadır.

4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında verilen eğitimi orta çağ eğitimi diyen, milletin meclisinde milletin vergileri ile maaş alan, milletin inanç değerlerine yabancı olan zihniyeti kınıyoruz.

Sizin örnek aldığınız batıda din dersleri eğitim sisteminin içinde anayasal referansı olan bir derstir. Sizler de bunu biliyorsunuzdur ancak anlamak istemiyorsunuz.

Sizin derdinizi çok iyi biliyoruz, derdiniz Diyanet değil derdinizi dinin değerleridir. Sözlerinizle içinizdeki kini kusuyorsunuz. Siz sözde batıyı örnek alıyorsunuz ya gelin oraya bakalım. Batıda insanlar bir dine inandıkları için ve bunu gelecek nesillere aktarmak istedikleri için sizin gibi vekiller tarafından milletin meclisinde hedef alınıyor mu? Önce bu soruya cevap veriniz. Belirtmek isteriz ki vekilliğin de, siyasi görevlerin de bir sınırı vardır. Bu sınırlar sizin istediğiniz ve çizdiğiniz sınırlar değildir. Meydanı asla boş zannetmeyiniz! Pekâlâ, dar etmesini de sözlerinizi alıp başınıza geçirmesini de biliriz. Bunu da böyle bilesiniz!

BAĞIMSIZ DİYANET-SEN GENEL MERKEZİ
279 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Genel Başkan
Mail Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret676044