Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline Hukuki destek Whatsapp HATTI
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU.......................

Videolar

Çocuğunu hastaneye götüren memura verilen disiplin cezasını mahkeme kaldırdı

Çocuğunu hastaneye götüren ve görevi başında bulunmayan memura verilen disiplin cezasını mahkeme kaldırdı

ÇOCUĞUNU HASTANEYE GÖTÜRDÜĞÜ İÇİN GÖREVİ BAŞINDA BULUNAMAYAN DİN GÖREVLİSİNE VERİLEN DİSİPLİN CEZASINI MAHKEME KALDIRDI.

Küçük çocuğunu hastaneye götürdüğü için görevi başında bulunmayan üyemize verilen disiplin cezasını Ankara Bölge İdare mahkemesi kaldırdı.

Diyanet işleri Başkanlığı personeli olarak bir ilde görev yapmakta olan ve Bağımsız Diyanet Sen üyemize çocuğunu hastaneye götürmesi nedeniyle göreve gelmediğinden dolayı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 125. Maddesinin ilgili hükümleri çerçevesinde "özürsüz veya izinsiz göreve geç gelmek, erken ayrılmak görev mahallini terk etmek" kapsamında verilen uyarma cezasını Ankara Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi kaldırdı ve üyemizi haklı buldu.
Bağımsız Diyanet Sen üyemize verilen uyarma cezasına gerekçe olarak ……. günü ikindi, akşam ve yatsı namazı yönünden davacının sunduğu doktor reçetesinde kızına refakat ettiğine ilişkin doktor kaydı bulunmasına ve anılan reçetenin dosyaya sunulmasına rağmen soruşturmacı tarafından doktor ve diğer ilgililerin dinlenmesi gibi herhangi bir araştırma yapılmadan eksik soruşturma ile işlem tesis edildiği, ….. günü sabah namazında göreve gelmediği hususu tutulan tutanaklarla sabit olduğunun görüldüğü gerekçesiyle …. günü göreve gelmeme yönünden yerel mahkemece dava reddedilmiş ise de davacının gerek savunmalarından gerekse dosyaya sunduğu … Hastanesi'nden alınan reçetede ……. tarihleri arasında küçük çocuğunun tedavi süresinde davacının çocuğun babası olarak refakat ettiği" görülmekte olup çocuğunun rahatsız olduğu ve doktor tarafından kontrol edildiği, davacının da bu süreçte çocuğuyla babası olarak ilgilenmek zorunda olduğu hususları göz önüne alındığında davacının ….. tarihi sabah namazına gelmemesinde mazereti bulunduğu sonucuna varıldığından bu fiili nedeniyle de uyarma cezasıyla cezalandırılmasına ilişkin işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir.” diyerek uyarma cezasını kaldırmıştır.
Konuya ilişkin olarak daha öncede aynı soruşturmada verilen kınama cezasını Bağımsız Diyanet Sen olarak yerel mahkemede kaldırılmasını sağlamıştık.
Bağımsız Diyanet Sen olarak her zaman ifade ettiğimiz gibi herkes anladığı alanda başarılı olur. Eğer sendika siyasi söylem ve eylemde bulunuyorsa sizlere verebileceği siyasi eylem ve söylemden ileri bir durum yoktur. Bağımsız Diyanet Sen her zaman hakkı tutup kaldıracağını, üyelerinin yanında zor günlerinde olacağını ve tüm hukuk yollarını tüketeceğini her platformda ifade etmiştir.  Bu sebepledir ki Bağımsız Diyanet Sen olarak her zaman ifade ettiğimiz gibi işimiz siyasi sendikacılık değil hak sendikacılığıdır. 4688 sayılı yasa ile sendikalara verilen görev üyelerinin hak ve menfaatlerini korumaktır. Siyasi partiler ve gruplar gibi siyasi eylem ve söylerle faaliyetleri yürütmek değildir. Bu sebepledir ki yıllardır ifade ettiğimiz. Sendika gücünü nereden alırsa hizmetini oraya yapar. Bağımsız Diyanet Sen gücünü üyelerinden alır hukuktan alır, hizmetini de üyelerine yapar. 

1152 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Genel Başkan
Mail Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam113
Toplam Ziyaret652118