ÜYELİKLER
Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline

Hukuki destek Whatsapp HATTI


ÜYELİK FORMU
FARKLI SENDİKALARDAN İSTİFA ÇEKİLME FORMU
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU

SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU (WORLD) İNDİR
NASIL ÜYE OLUNUR
Başka bir sendikaya üye iseniz ilk önce üyesi bulunduğunuz sendikadan istifa (İnternet sitemizin ana sayfasının solundaki menülerden İstifa Formu butonunu tıklayarak formu bilgisayarınıza indirip doldurabilirsiniz) etmeniz gerekir.

 
Çalıştığınız Kurum 4688 Sayılı Yasaya Göre İstifa Formunuzu, İstifa Ettiğiniz Sendikaya Postayla Göndermek Zorundadır.
 
İstifa formunuzu çalıştığınız kuruma teslim ettiğiniz anda;
 
Sendikamızın üye formunu Üye Formu butonunu tıklayarak formu bilgisayarınıza indirip doldurabilirsiniz) imzalayarak iletişim numaramızı arayarak karşı ödemeli gönderim için gerekli bilgileri almanız yeterlidir.
 
Herhangi bir sendikanın üyesi değilseniz yalnızca Üye Formunu doldurunuz.
 

TORBA KADRO KISITLAMASI KALDIRILSIN, MEMUR ÜZERİNDEN TASARRUF YAPILMASIN!

Torba Kadro Kısıtlaması Kaldırılsın, Memur Üzerinden Tasarruf Yapılmasın!

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN; “Memurlar arasında “Torba Kadro” olarak bilinen 657 sayılı Kanunun 68/B maddesinin uygulamasına, Tasarruf Tedbirlerine ilişkin 2021/14 no’lu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kısıtlama getirilmesinin aynı unvandaki görev yapan personel arasında dahi eşitsizlikleri ortaya çıkardığından ve çalışma barışına zarar verdiğinden dolayı söz konusu kısıtlamanın kaldırılması için üyelerin taleplerini ilgili makamlara resmi yollardan ilettik” dedi.
 
Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN açıklamasında;Genelde tüm devlet memurları, özelde ise Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatında farklı unvanlarda görev yapan personelden sendikamıza birçok konuda talepler gelmekle birlikte özellikle torba kadro kısıtlamasının kaldırılmasına ilişkin yoğun şekilde talepler geldiğini belirtti.
Aynı unvanda bulunanların arasında dahi maaş farkını açarak birçok personelin mağduriyet yaşamasına sebep olan 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi kapsamındaki atamaları kısıtlayan bahse konu Tasarruf Genelgesi maddesinin yürürlükten kaldırılması gerekmektedir. 657 DMK 68/B maddesindeki bir üst dereceye atanma hakkından yararlandırılmaları halinde ay sonunu zar zor getiren kamu çalışanlarını ekonomik açıdan bir nebze de olsa rahatlayacaktır.
Bilindiği üzere 30 Haziran 2021 tarih ve 31527 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2021-14 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamunun birçok gider kaleminde tasarruf yapılması kararı alınmıştı. Personel Giderleri başlıklı bölümünün son paragrafında da "14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 68 inci maddesinin (B) bendine göre yapılacak atamalar sadece yönetici kadroları (şef dahil) ile sınırlı tutulacak, yönetici kadroları dışındaki kadrolara anılan bent çerçevesinde atama yapılmayacaktır" hükümlerine yer verilerek personel giderlerinde tasarrufa gidilmesi kararlaştırılmıştır.
Ancak aradan geçen sürede kamu harcamaları katbekat artmış olup, söz konusu genelgedeki kamu harcamalarına ilişkin tasarruf tedbirlerinin birçoğuna riayet edilmemiştir. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının verilerine göre tasarruf tedbirleri genelgesi yayınlanmadan önceki yılda toplam kamu harcaması yaklaşık 1 katrilyon 800 milyon iken 2023 yılında bu rakamın 6 katrilyon 400 milyar liraya ulaşması öngörülmektedir. Kamunun diğer gider kalemlerinde tasarruf yapılmamasına rağmen bütün tasarruf yükünün memurların sırtına yüklenmesini doğru bulmuyoruz. Amaç gerçekten kamu harcamalarını azaltmak ise tüm gider kalemlerinde tasarruf yapılmalıdır. Bu durumda da tüm memurların üzerlerine düşeni fazlasıyla yapacağından ve gerekli fedakarlığı göstereceğinden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır.
Konuyu bu yönüyle ele alan bizler Bağımsız Diyanet Sen olarak bu konudaki görüş ve önerilerimizi çeşitli zamanlarda ve farklı vesilelerle yetkili makamlara ilettik.
Buna rağmen aradan geçen süreçte olumlu yönde bir değerlendirme yapılmadığından dolayı tekrar yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini tekrar yetkili makamlara resmi yollardan konunun çözüme kavuşması için ilettin ve artık çözüm beklediğimizi bildirdik.” dedi.
Genel Başkan Faruk ÇETİN; Bağımsız Diyanet Sen olarak kamu çalışanı üzerinden tasarruf yapılamayacağını, asıl tasarrufun kamuda gerekli kontrol ve denetimleri yaparak, kullanılabilir durumdaki malzemeleri süresi sonuna kadar kullanarak, kullanılabilir olduğu halde kamu malzemelerini çürümeye terk etmeyerek, ayrıca memur sendikalarına üyelikleri E-Devlet sistemine taşıyarak üyelik ve istifa için kullanılan kamu kaynağı, yazışma çıktı maliyetleri ve posta ücreti gibi giderleri ortadan kaldırarak ve kamu kaynaklarını etkin kullanarak gerçek tasarrufun yapılacağını olacağını düşünüyoruz.” ifadelerine yer verdi.
258 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Genel Başkan


Mail Girişi
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret732877
MEDYA


SENDİKAMIZIN YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKTEKİ LOGOSUNU GÖRÜNTÜLE
 --------------

LOGOLARMAVİ LOGO-PDF

MAVİ LOGO RESİMKIRMIZI LOGO

--------------------


BRÖŞÜRLER

2017


2016


2013