Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline Hukuki destek Whatsapp HATTI
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU

SENDİMAMIZA ÜYELİK FORMU İNDİR
-------------

DİĞER SENDİKALARDAN ÇEKİLME/İSTİFA FORMU

SENDİKA İSTİFA FORMU İNDİR

-------------

.......................
Din Görevlilerinin Bayram Tatili İzinleri Artık Sorun Olmasın

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin Cami görevlilerinin dini bayramlara kullanacakları izinlerle bir açıklama yaptı.

Bağımsız Diyanet Sen olarak Bayram Tatili izinleri kazanıma dönüştüren sendika olarak kazanımımızı takip ediyoruz.

2016 yılında cami görevlileri Bayram tatili izinlerine kullanmaya başladı ve aradan geçen süreye rağmen hala bazı müftülükler Bayram tatili izni kullanmak isteyen görevlilere yıllık izin verme cihetine gitmektedirler.
Ancak yapılan uygulama mevzuta uygun değildir.
Hukuka uygun olmayan işlemlerin son bulması kazanımımızın takibi açısından 2017 yılında yayınlanmış olan basın açıklamamızda da konuyu hatırlatmıştık.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin Cami görevlilerinin dini bayramlara kullanacakları izinlerle bir açıklama yaptı.
 
Genel Başkan Faruk Çetin konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada;
Bağımsız Diyanet Sen olarak Din görevlilerinin bayram tatili izinlerini kullanmada bugüne kadar farklı sıkıntılar yaşadıklarını ve müftülüklerin farklı uygulamaların olduğunu, bu sebeple de din görevlilerinin Bayram tatili izni almakta zorlandıklarını ya da hiç izin alamadıklarını belirterek, cami görevlilerinin sıkıntı yaşamaması için ve de müftülüklerin iş ve işlemlerini kolaylaştırmak adına 27.06.2016 tarih ve 110 sayılı yazımız ile Diyanet İşleri Başkanlığından 81 il müftülüğüne bir yazı gönderilmesi talebimiz olmuştu.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sendikamızın talepleri kabul görerek, 81 İl Valiliğine 06.09.2016 tarih ve 43190 sayılı yazı ile Bayram tatili izni kullanmak isteyenlere gereken kolaylığın sağlanması ve bayram tatili kullanmak isteyen personelin yıllık izinlerinden mahsup edilmemesi husussunda yazı gönderilmiştir.
 
Sendikamızın talebi sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı 81 İl Valiliğine 06.09.2016 tarih ve 43190 sayılı yazı ile bayram tatili izni kullanmak isteyen cami görevlilerinin müftülüğe yazılı beyanının yeterli olacağını, ayriyeten izin onayı düzenlemesine gerek olmadığı, bayram tatili izni kullanacak personelin ilgili mevzuat çerçevesinde taleplerinin yerine getirilmesi gerektiği bildirilmiş olmasına rağmen, bayram tatili izni kullanmak isteyen personele bayram tatili izini kullandırılmasıyla talimatına rağmen hala bazı müftülükler bayramın 1. Günü hariç diğer günler için yıllık izin verme cihetine gittikleri yada hiç izin vermediklerine dair üyelerimiz ve personel tarafından sendikamıza çeşitli bilgiler ulaştığını,artık din görevlilerinin bayram tatili izinlerinin sorun olmaktan/oluşturmaktan çıkması için tekrar 21.08.2017 tarih ve 135 sayılı yazı ile 81 İl Müftülüğü ve bağlı ilçe müftülüklerine faks/yazı göndererek gerekli kolaylığın sağlanmasını ve Diyanet işleri Başkanlığının talimatını hatırlattık"dedi.


Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin;
 
Diyanet İşleri Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin yürürlükteki 47/2. maddesinde “Cami görevlileri, dini bayramların birinci günleri haricinde bayram tatillerini, müftülüğün planlamasına göre yaparlar” hükmü yer almaktadır.
 Bağımsız Diyanet Sen olarak konuyla ilgili ilk yapmış olduğumuz basın açıklamasında şu ifadelere yer vermiştik.
 
1- Cami görevlileri dini bayramların birinci günü hariç kullanacakları bayram tatili izinlerini yıllık izinlerinden mahsup edilemeyeceği,
 
2- Bayram tatili izni kullananlara herhangi bir ücret ödemesi yapılamayacağı,
 
3- Herhangi bir müracaatı olmaması durumunda görevdeymiş gibi kabul edileceğinden bayram tatili izni kullanmak isteyenlerin müftülüğe yazılı beyanda bulunmaları,
 
4- Müftülüğün dini bayramlarda bayram tatili izni kullananlara yönelik olarak disiplin yönünden herhangi bir yaptırım uygulamayacağı,
 
5- Yönetmelik hükümlerinde herhangi bir onaydan bahsedilmemesi nedeniyle bayram tatili izni kullanacaklar için herhangi bir onaya zorunlu olmadığı,
 
6- Yazılı beyanda bulunmayanların görevde kabul edileceğinden fazla çalışma mesai ücreti  için ek olarak herhangi yazılı bir  beyana ihtiyaç olmayacağı,
 
7- Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 18. Maddesinde “hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır” emredici hükümleri beraber değerlendirildiğin de bayram tatili izni kullanmak isteyenlere gerekli kolaylığın sağlanması, bayram tatili izni kullanmayan personele ise fazla çalışma mesai ücreti ödeneceğini hususlarını tekrar hatırlatmak fayda görüyor, Bağımsız Diyanet Sen olarak Üyelerimiz ve personel tarafından sendikamıza gelen bilgi taleplerini sağlıklı şekilde cevaplamaya, diyanet personelin faydasına olacak tüm çalışmalarda sosyal taraf olarak katkı sunmaya hazır olduğumuz bir kez daha yeniliyor, bilgiye ihtiyaç duyulan konularda gerekli bilgilendirme açıklamalarında bulunmaya, kurum ve kuruluşlarla gerekli görüşmeleri yapmaya, personelden gelen haklı ve meşru talepleri dile getirmeye, çözüme kavuşturtulması için çaba göstermeye 2005 yılından itibaren diyanet personelinin gür sesi olmaya devam ettik ve etmeye de devam edeceğiz” dedi.


 

. ..
5395 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Genel Başkan


Mail Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret356802