Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline Hukuki destek Whatsapp HATTI
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU.......................

Videolar
İDEOLOJİK SENDİKAL VE TÜRKİYE

KAYNAK : Kamudanhaber.com
 
Türkiye’de sendikacılık denildiği zaman akla üç siyasi fraksiyonun yelpazelerinin sosyal taban oluşumunun ortaya çıkarmış olduğu Sivil Toplum Örgütlerinin bulunduğu gözlemlenmektedir.
Memursen – Ak Parti
Kamusen – MHP
Kesk – CHP ve BDP
Eğitim İş – CHP
Mecliste bulunan milletvekili sandalyelerine göz attığınız zaman Meclise barajı aşarak giren siyasi partilerin oy dağılımı ile sendikaların üye sayıları arasında ki paralelliği görebilirsiniz.
Kamusen’in MHP’nin iktidar ortağı olduğu dönemde ki büyümesi, Memursen’in Ak Parti iktidarı ile beraber yetkiyi alması ve Kesk’in CHP’nin erimesi ile beraber erimesi heralde bir tesadüf değildir.
Türkiye’deaslında onlarca sendika bulunmaktadır. Ancak yukarıda ki sendikaların dışında ki sendikalar, tabelada bulunan siyasi partiler gibi tabela sendikacılığından öteye gidememektedir.
Bu durumda açıkça şunu işaret etmektedir. Arkasında siyasi desteği olmayan bir sendikanın ülkemizde günümüz koşullarında büyümesi imkansızdır.
Memur sendikacılığının Türkiye’de ki yaşayan duayenlerinden Resul AKAY’ın Kamusen’den ayrılması ve Bağımsız bir hareket başlatması ve bu hareketin sonucunun başarısızlıkla sonuçlanması sendika – siyaset bağlamında ders alınan konuların başında gelmektedir.
Ülkemizde durum bu haldeyken, bu yapıyı sadece siyaset üstü bir oluşumun bozabilir..
Oda siyaset üstü bir kurum olan cemaat..
Ancak cemaatin sendika kurması ne kadar doğru ve bu cemaat tabanı tarafından nasıl karşılanır ? Tartışılması ve üzerinde durulması gereken konu işte budur…
Yoksa cemaat sendika kurarsa başarılı olur mu ?
Bu soruda mesele üye sayısıysa kesinlikle başarılı olur.
Ancak Türkiye’de bir şekilde cemaate gönül verip destekleyen kişilerin bir takım endişeleri olabilir.
Örneğin cemaatin bir sendika kurması halinde cemaat gönüllüsü öğretmenlerin bu sendikaya üye olmaları durumunda cemaatin kaç tane öğretmen üyesi olduğu devlet arşivlerinde de yer almak suretiyle tak diye ortaya çıkar.
Siyaset üstü bir kurum olan ve ülkemizde her dönemde bir şekilde siyasete ve bürokrasiye yön veren cemaatin, sendika kurması durumunda yapılacak atamaları , görevlendirmeleri ve diğer sahir işleri bu sendikaya üye olan gönüllüleri arasından yaptırması çok zor olacak ve haliyle yaptırsa bile yıpratıcı eleştirilere maruz kalacaklardır.
Tabiiki bütün bu değerlendirmeleri , eksileri ve artıları cemaatin kanaat önderi ağabeyleri yapacaklardır.
Ancak girdiği her sektörde 1 numara olan cemaat eğer ki sendika kurarsa kısa bir süre içerisinde söz sahibi olacak bir üye sayısına çok rahat ulaşır.
Üyelerinin büyük çoğunluğunu Memursen’e bağlı iş kollarından alacak olan cemaatin Kamusen içerisinden de azımsanmayacak bir oranda üye alacağından kimse şüphe etmesin.
Bunun yanında basın yayın gücü, özel okullar, dershaneler ve faaliyet gösteren derneklerin desteği ve işlevsel kurumların üyelere sunacağı menfaatler de göz önüne alınırsa devasa bir sendika kuracağını göz önüne getirebilirsiniz.
Ancak kurulacak sendikanın cemaate artısı mı daha fazla olur ? Yoksa eksisi mi ?
İşte sorulması ve cevaplanması gereken soru budur…
Bu sorunun cevabı bu oluşumun rotasını çizecek olup, şu anda cemaat içerisinde böyle bir fikrin olduğu kanaat önderleri tarafından da dillendirilmekte olup kurulacak sendika genel merkezinin yerinin bile yapımının Balgat’ta bitmek üzere olduğu dillendirilmektedir.

  
2725 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Genel Başkan
Mail Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret550173