Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline Hukuki destek Whatsapp HATTI
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU

SENDİMAMIZA ÜYELİK FORMU İNDİR
-------------

DİĞER SENDİKALARDAN ÇEKİLME/İSTİFA FORMU

SENDİKA İSTİFA FORMU İNDİR

-------------

.......................
Videolar
Diyanet in 2013 Yılı Ramazan Hizmetleri Genelgesi
Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz ayına denk gelen Ramazan için il müftülüklerine, eğitim merkezi müdürlüklerine, din hizmetleri müşavirlik ve ataşeliklerine, Türkiye Diyanet Vakfı’na gönderdiği genelgeyle bir takım düzenlemeler yapılmasını istedi.


2013 yılı Ramazan ayına yaklaşmış olmanın sevincini yaşamaktayız. 8 Temmuz Pazartesi günü kılınacak ilk teravih namazının ardından 9 Temmuz Salı günü tutulacak ilk oruç ile bu bereketli iklime girmiş olacağız

Bu yıl Ramazan ayında “Helal kazanç - Helal lokma” konusu merkeze alınarak, el emeğinin, göz nurunun, alın terinin önemine vurgu yapılacak, aldatmanın, haksız kazancın, meşru olmayan kazanç yollarının İslâmî değerlerle bağdaşmadığına dikkat çekilecek

Genelgeye göre, Hazırlanacak olan “Ramazan Ayı Vaaz ve İrşat Programı”nda, “Helal Kazancın - Helal Lokmanın Önemi, Helal Kazanç Yolları, Helal-Haram Hassasiyeti, Helal Kazanç ve Helal Lokmanın Fert ve Topluma Kazandırdıkları, Helal Kazanç - Helal Lokma Bilinci, Helal İle Yetinmek, Kazancı - Lokmayı Helal Kılmak” konularına ağırlıklı olarak yer verilecektir.

Dini konularda vatandaşlarımızdan gelen soruları cevaplandırmak üzere il müftülükleri bünyesinde Alo 190 Dini Danışma Çağrı Merkezi’nin Ramazan ayı süresince haftanın her günü 09:00-23:00 saatleri arasında hizmet vermesi sağlanacak,

Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi sebebiyle il ve ilçe müftülüklerince turizm bölgelerinde ve yayla turizminin yoğun olduğu yerlerde ezan okunması, namaz kılınması, vaaz ve irşat hizmetleri sunulması hususunda gerekli tedbirler alınacaktır.

Genelgede, Başkanlığımızca il ve ilçe müftülüklerine gönderilen 05.03.2013 tarihli ve 514 sayılı “Camilerin Açık Tutulması Genelgesi” uyarınca camiler, sabah namazından sonra özel durum ve yerel şartlar dikkate alınarak, her gün öğle namazından en geç bir saat önce açılıp, yatsı namazından sonra kapanmak üzere gün boyunca açık tutulacaktır.


İl Müftüleri belirleyecekleri “Kardeş İl”de, ilçe müftüleri ise görev yaptıkları ilin ilçeleri arasından tespit edecekleri bir “Kardeş İlçe”de karşılıklı olarak vaaz ve irşat hizmetinde bulunacaklardır.

Genelgede Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan ayında, yoksul ve zengin aileler arasında kardeş aile uygulamasını teşvik etmeyi planlıyor.

,Cami görevlilerinin, görev yerlerindeki yoksul aileler ile zengin aileler arasında “Kardeş Aile” uygulaması başlatmaları teşvik edilecektir.

  
2460 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Genel Başkan


Mail Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret447739