Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline Hukuki destek Whatsapp HATTI
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU

.......................
Videolar
Belediyeler Cami Lojmanlarında Oturan Din Görevlilerinden Kira Talep Edemez.Bağımsız Diyanet Sen, Belediyeler Cami Görevlilerinden Kira alamaz.

 

Bağımsız Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası kasaba ve köylerde bulunan camilere ait cami lojmanlarından, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri tarafından talep edilen kira bedeli talepleri ile ilgili olarak camii görevlilerinin nasıl bir yol izlemesi gerektiği ve kira ödeyip ödemeyeceği hususlarında Diyanet İşleri Başkanlığından görüş talep etti.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin konuyla ilgili yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanununda değişiklik yapılmasıyla birlikte köy ve kasaba durumunda olan yerleşim yerlerinin mahalle statüsüne geçmesiyle birlikte belediyeler cami lojmanlarında oturan camii görevlilerden kira talep etmekte ve görevliler mağdur edilmektedir.

 Lojmanı bulunmayan camilerin din görevlilerince tercih edilmediğini belirten Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin; hayırsever vatandaşlar tarafından veya kurdukları vakıf ve dernekler tarafından cami yaptırılır iken caminin altına veya hemen bitişiğine, cami ile birlikte veya cami inşaatı bittikten sonra ve doğrudan vatandaş bağışları ile inşa edilen cami lojmanları, münhasıran cami görevlilerinin ikamet etmesi için yaptırıldığını ifade etti.

Bağımsız Diyanet sen olarak Diyanet İşleri Başkanlığından talep ettiğimiz görüşe Başkanlık Hukuk Müşavirliğinin vermiş olduğu mütalaada şu ifadelere yer verildi;

“İlgi yazı ile; kasaba ve köylerde bulunan camilere ait cami lojmanlarından, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri tarafından talep edilen kira bedelinin ödenip ödenmeyeceği hususunda görüş istenmektedir. 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanuna göre cami ve mescitlerin yönetimi Başkanlığımıza aittir. Cami lojmanları cami müştemilatından olup, ticari faaliyette kullanılması ön görülen yerlerden değildir.

 Ayrıca bu yerler ne akardır ne de hayrattır. Yalnızca görevlilerin görevleri sebebiyle yararlandığı yerledir. Bu şekli ile de cami lojmanları için kira bedeli talep etmenin hukuki dayanağı bulunmamaktadır. Bu itibarla, cami görevlilerinin, görevleri sebebiyle ikamet ettikleri cami lojmanları için kira bedeli ödememesi gerekmekte olup, kendilerine karşı açılan davaların mahkeme aracılığıyla Başkanlığımıza ihbarı halinde gerekli hukuki yardım yapılması söz konusudur” denilmektedir.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin;

Cami lojmanlarının kamu konutları kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığını vurgulamak istiyoruz.

 Kamu Konutları Kanununa 2. maddesine göre resmi kurum veya kuruluşlar tarafından yurt içinde ve yurt dışında inşa ettirme, satın alma, kiralama suretiyle temin olunan ve bu kurum ve kuruluşlar personelinin yararlanması için ayrılan kamu konutlar kamu konutu olarak tanımlanmaktadır.

Vatandaşların yardımıyla daha etkili ve verimli din hizmeti almak amacıyla yardım ve bağışlarla veya farklı şekilde o camiye kazandırılan camii lojmanlarına camii görevlilerinin kira ödemesi hukuka aykırıdır.

Herhangi bir hukuki olumsuzlukla karşılaşacak din görevlilerine Bağımsız Diyanet Sen olarak Din görevlilerinin yanında olmaya ve gerekli hukuki desteği sunmaya hazırız” dedi.
KONUYLA İLGİLİ
DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI HUKUK MÜŞAVİRLİĞİNİN MÜTALAASI

  
2310 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Mail Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam71
Toplam Ziyaret508055