ÜYELİKLER
Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline

Hukuki destek Whatsapp HATTI


ÜYELİK FORMU
FARKLI SENDİKALARDAN İSTİFA ÇEKİLME FORMU
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU

SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU (WORLD) İNDİR
NASIL ÜYE OLUNUR
Başka bir sendikaya üye iseniz ilk önce üyesi bulunduğunuz sendikadan istifa (İnternet sitemizin ana sayfasının solundaki menülerden İstifa Formu butonunu tıklayarak formu bilgisayarınıza indirip doldurabilirsiniz) etmeniz gerekir.

 
Çalıştığınız Kurum 4688 Sayılı Yasaya Göre İstifa Formunuzu, İstifa Ettiğiniz Sendikaya Postayla Göndermek Zorundadır.
 
İstifa formunuzu çalıştığınız kuruma teslim ettiğiniz anda;
 
Sendikamızın üye formunu Üye Formu butonunu tıklayarak formu bilgisayarınıza indirip doldurabilirsiniz) imzalayarak iletişim numaramızı arayarak karşı ödemeli gönderim için gerekli bilgileri almanız yeterlidir.
 
Herhangi bir sendikanın üyesi değilseniz yalnızca Üye Formunu doldurunuz.
 
Din Görevlilerine Bayram Tatili İzni Müjdesi
Bağımsız Diyanet Sen’den bayram tatili izinleri ile ilgili önemli açıklama

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin Cami görevlileri, dini bayramların birinci günleri haricinde bayram tatillerini, müftülüğün planlamasına göre yapabileceklerine yönelikbir basın açıklaması yaptı.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin konuyla ilgili olarak yapmış olduğu  basın açıklamasında;
 
Sendikamıza dini bayramların birinci günleri hariç diğer günlerde cami görevlilerinin yıllık izin dışında kullanacakları izinlerin idari izin mi veya mazeret izni mi olacağı, izin kullanmak isteyen personele idari izin verilecekse mülki amirden onay alınmasına gerek olup olmadığı, izin kullanmak isteyen personelin müftülüğe yazılı olarak mı yoksa şifahi olarak mı müracaatta bulunması gerektiği hususlarında tereddüt oluştuğuna dair üyelerimiz ve personel tarafından sendikamıza çeşitli sorular yöneltilmektedir” dedi.
 
Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin;
 
Diyanet İşleri Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin yürürlükteki 47/2. maddesinde “Cami görevlileri, dini bayramların birinci günleri haricinde bayram tatillerini, müftülüğün planlamasına göre yaparlar” hükmü yer almaktadır.
 
Ayrıca Bayram Tatili izinleri ile ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Hukuk Müşavirliği’nin resmi web sitesinde yayınlanan ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne hitaben yazılan mütalaada “dini bayramların birinci günü hariç kalan günlerde …… din görevlilerinin, usulüne uygun olarak kullanacağı izinlerin yıllık izinden sayılmayacağı gibi bu günlerde izin kullanmaları halinde de aylık ücretinin dışında herhangi bir ödemenin yapılmasının mümkün olmadığı mütalaa olunmaktadır” denilmiştir.

Diğer taraftan “Strateji Geliştirme Başkanlığının resmi web sitesinde yayınlanan 02.10.2015 ve 41309 sayılı yazısında ise “Diyanet İşleri Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönetmeliği'nin 47/2 maddesinde; "Cami görevlileri, dini bayramların birinci günleri haricinde bayram tatillerini, müftülüğün planlamasına göre yaparlar" hükmü yer almaktadır.
Bu çerçevede, müftülüğün, camideki vakit namazlarının kıldırılmasında (diğer görevli veya cemaatten yetkin olanlar tarafından) aksama yaşanmaması kaydıyla bayram günlerinde (2,3,4) personele idari izin verebileceği (yıllık izinden düşmeden) anlaşılmaktadır” ifadelerine yer verilmiştir" dedi. 

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin açıklamasını şöyle tamamladı;

 
Yazılı mevzuat hükümleri ve verilen mütalaalar çerçevesinde;

1- Cami görevlileri dini bayramların birinci günü hariç kullanacakları bayram tatili izinlerini yıllık izinlerinden mahsup edilemeyeceği, 

2- Bayram tatili izni kullananlara herhangi bir ücret ödemesi yapılamayacağı, 

3- Herhangi bir müracaatı olmaması durumunda görevdeymiş gibi kabul edileceğinden bayram tatili izni kullanmak isteyenlerin müftülüğe yazılı beyanda bulunmaları, 

4- Müftülüğün dini bayramlarda bayram tatili izni kullananlara yönelik olarak disiplin yönünden herhangi bir yaptırım uygulamayacağı, 

5- Yönetmelik hükümlerinde herhangi bir onaydan bahsedilmemesi nedeniyle bayram tatili izni kullanacaklar için herhangi bir onaya zorunlu olmadığı,

6- Yazılı beyanda bulunmayanların görevde kabul ediliceğinden fazla çalışma mesai ücreti  için ek olarak herhangi yazılı 
bir  beyana ihtiyaç olmayacağı,

7- Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 18. Maddesinde “hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır” emredici hükümleri beraber değerlendirildiğin de bayram tatili izni kullanmak isteyenlere gerekli kolaylığın sağlanması, bayram tatili izni kullanmayan personele ise fazla çalışma mesai ücreti ödeneceğini belirtti.
  
1568 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Genel Başkan


Mail Girişi
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam86
Toplam Ziyaret732882
MEDYA


SENDİKAMIZIN YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKTEKİ LOGOSUNU GÖRÜNTÜLE
 --------------

LOGOLARMAVİ LOGO-PDF

MAVİ LOGO RESİMKIRMIZI LOGO

--------------------


BRÖŞÜRLER

2017


2016


2013