Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline Hukuki destek Whatsapp HATTI
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU.......................

Videolar
Bağımsız Diyanet Sen Din Görevlilerinin Bayram Tatili izinlerinde yaşanan sorunlar Diyanete İletti.

Bağımsız Diyanet Sen Din Görevlilerinin Bayram Tatili izinlerinde yaşanan sorunlar Diyanete İletti.

Bağımsız Diyanet Sen Din Görevlilerinin Bayram Tatili izinlerinde yaşanan sorunlar Diyanete İletti.

Bağımsız Diyanet Sen Din Görevlilerinin Bayram Tatili izinlerinde yaşanan sorunlar Diyanete İletti.
 
Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN; Din Görevlilerinin Dini Bayram Tatili İzinleri ile ilgili yaşanan sorunları Diyanet İşleri Başkanlığına ve müftülüklere ilettiklerini belirtti.
 
Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin Cami görevlileri, dini bayramların birinci günleri haricinde bayram tatillerini, müftülüğün planlamasına göre yapabileceklerine yönelik bir basın açıklaması yapmıştı.
 
Bağımsız Diyanet Sen Bayram Tatili izinleri ile ilgili olarak yapılan açıklamadan sonra din görevlileri bayram tatili izni alabilmek için müftülüğe gittiklerinde böyle bir yazıdan haberdar olmadıklarını, Diyanet İşleri Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin 47/2 Maddesi gereği işlem yapmadıklarına yönelik sendikamıza çeşitli bilgiler gelmesi sonucunda ilgili yazıları hem Diyanet İşleri Başkanlığına hem de Müftülüklere yazı yazarak aksaklıkların yaşanması için talepte bulundu.
 
Bağımsız Diyanet Sen’in Diyanet İşleri Başkanlığından talebinde;
Camii görevlilerinin Bayram Tatili İzinleri ile ilgili oluşan tereddüt ve yaşanan aksaklıkları gidermek amacıyla İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 18.09.2015 tarihli ve 607227077-903,05,01-17940 sayılı yazısına istinaden Hukuk Müşavirliğinin vermiş olduğu mütalaadan (……..dini bayramların birinci günü hariç kalan günlerde ve resmi tatillerde izin kullanmak isteyen din görevlilerinin, usulüne uygun olarak kullanacağı izinlerin yıllık izinden sayılmayacağı…) bir çok müftülüğün bilgisi olmadığı, Camii görevlilerinden Bayram tatili izni kullanmak isteklere yıllık izinden verme cihetine gittikleri, Müftülüklere belirtilen yazıların ulaşmaması nedeniyle böyle bir bilgiden haberdar olmadıklarını belirttikleri ve çeşitli mağduriyetlerin yaşandığı sendikamıza ulaşan bilgiler arasındandır.
Ayrıca Strateji Geliştirme Başkanlığının resmi web sitesinde yayınlanan 02.10.2015 ve 41309 sayılı yazısında ise “Diyanet İşleri Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönetmeliği'nin 47/2 maddesinde; "Cami görevlileri, dini bayramların birinci günleri haricinde bayram tatillerini, müftülüğün planlamasına göre yaparlar" hükmü yer almaktadır. Bu çerçevede, müftülüğün, camideki vakit namazlarının kıldırılmasında (diğer görevli veya cemaatten yetkin olanlar tarafından) aksama yaşanmaması kaydıyla bayram günlerinde (2,3,4) personele idari izin verebileceği (yıllık izinden düşmeden) anlaşılmaktadır” şeklindeki yazıda da yıllık izinden düşülmeyeceği ifade edildiğini belirttik.
Ayrıca yazıda şu ifadelere yer verildi; Cami görevlilerinin ve müftülüklerin iş ve işlemlerini kolaylaştırmak ve yaşanan aksaklıkların giderilebilmesi amacıyla yıllık izin dışında izin verilmesinin sağlanması için belirtilen mütalaaların resmi daireler tatile girmeden gönderilesi talebini de ilettiklerini belirtti.
 
Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin Açıklamasında şu ifadelere de değindi;
Bayram tatili izinleri ile ilgili olarak yaptığımız açıklamadan sonra sendi en çok merak edilen konulardan ve gelen sorular;
Ramazan Bayramında kaç gün Kurban Bayramında kaç gün izin verileceği hususlarıdır.
Ramazan Bayramı tatilinde birinci günü hariç 1 ve 2. Günü, Kurban Bayramının ise 2,3 ve 4. Günlerinde din görevlilerinin izinli sayılacakları Hukuk Müşavirliğinin ve Strateji Geliştirme Başkanlığının vermiş olduğu mütalaalardan anlaşılmaktadır.
Cami görevlileri Bayram Tatili izinlerini ise ister il içi isterse il dışında kullanabilecektir.
Cami görevlileri izin taleplerini yazılı olarak yapmaları yeterli olacak olup ekstra  olarak Yönetmelik hükümlerinde herhangi bir onaydan bahsedilmemesi nedeniyle bayram tatili izni kullanacaklar için herhangi bir onaya zorunlu olmadığını düşünmekteyiz” dedi.  
1267 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Genel Başkan
Mail Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam116
Toplam Ziyaret652121