Whatsapp Bilgi Hattı
Bağımsız Diyanet -Sen üyemiz olsun olmasın tüm Diyanet personeline Hukuki destek Whatsapp HATTI
 SENDİKAMIZA ÜYELİK FORMU.......................

Videolar
Bağımsız Diyanet Sen; 4-6 Yaş Grubu Sertifikalar kabul edilmeyecek.
Bağımsız Diyanet Sen; 4-6 Yaş Grubu Sertifikalar kabul edilmeyecek.
 
Bağımsız Diyanet Sen Başkanı Faruk Çetin 19.01.2017 tarihinden sonra alınan 4-6 Yaş Grubu Çocuk Etkinlikleri ve Eğitimi Sertifikalarının kabul edilmeyeceğini belirtti.
 
Bağımsız Diyanet Sen Başkanı Faruk Çetin konuyla ilgili yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi.
 
Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez imzası ile 81 İl Müftülüğüne 20.01.2017 tarih ve E.5722 sayı ile gönderilen yazıda 19.01.2017 tarihinden sonra alınacak  "Kur'an kursları 4-6 yaş grubu ile ilgili sertifikalar" kabul edilmeyeceği belirtilmektedir.
 
Bu yazı ile bazı haber sitelerinde yer alan "Kur'an Kursu Öğreticisi Olmak İsteyenler! Mağdur Olmamak İçin Dikkat" "Kur'an Kursu Öğreticilerine Atanma Fırsatı!" şeklindeki gerçekle bağdaşmayan, öğretici olmak isteyenlerin beklentilerini istismara ve bu kişiler üzerinden ticaret yapmaya yönelik haber ve reklamların da önüne geçilmiş olacaktır.
 
İlgili mevzuat hükümleri ve bu güne kadar yapılan alımlara ilişkin ilanları incelediğimizde; Devlet Memurları Kanunununda belirtilen şartları, Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde belirtilen "Ortak Nitelik" şartı ile dini öğrenim mezunu olma, DHBT’den belli puan almış olma, Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatında kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışmama ve Kur'an kursu öğreticiliği yapmaya mani bir engeli bulunmama şartlarını taşıyanların Kur'an kursu öğreticisi olabildiği açıkça görülmektedir.
 
Buradan da anlaşılacağı üzere, ilgili mevzuatta belirtilen öğreticilik şartları arasında  “Kur'an kursları 4-6 yaş grubu ile ilgili sertifikalar” yer almamakta ve kadrolu veya sözleşmeli atamalarda talep edilmemektedir. Kadrolu öğreticilik mülakatlarında bu belgeye sahip olanlara herhangi bir öncelik de verilmemiştir.
 
Yani Kur’an kursu öğreticiliği kadrolarına atama işlemleri, ilgili yönetmeliğin mezuniyet esaslarından en az birine sahip olmakla birlikte KPSS ve DHBT puanı dikkate alınarak yapılmaktadır. Gönderilen bu yazıyla birlikte Kur’an Kursu Öğreticiliği atamaları için bu sertifikalar adeta zorunluymuş ve atamalarda öncelik veriliyormuşçasına yanıltıcı haber ve reklamların önüne geçilmiş olacaktır. Diğer bir ifadeyle bazı üniversitelerin yanıltıcı reklamlar yaparak, Kur'an kursu öğreticisi olmak isteyenlerin üzerinden para kazanmalarının önüne geçilecektir.
 
Bundan sonra yapılacak olan görevlendirmelerde 19.01.2017 tarihinden önce alınan sertifikalar dikkate alınacak, bu tarihten sonra alınan 4-6 Yaş Grubu Çocuk Etkinlikleri ve Eğitimine yönelik sertifikaların tamamı geçersiz sayılacaktır.
 
Diyanet İşleri Başkanlığını almış olduğu bu karadan dolayı tebrik ettiklerini belirten Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk Çetin; Fahri Kur'an kursu öğreticisi ve vekil olarak görev yapanları da oyalayan ve istismar eden haberlere karşı da bir adım atılmalı ve bu konuyla ilgili bir basın açıklaması yapılarak geçici öğreticilik görevinin kadrolu atanma hakkı sağlamayacağı ilan edilmelidir. İlk defa atamalarda mevzuatta belirtilen şartlara haiz olanların atamalarının yapıldığının vurgulanması isabetli olacaktır. Atamalara ilişkin olarak mevzuatta belirtilen durumlar dışında farklı algılamalara ve anlaşılmalara mahal verecek her türlü haberlere karşı açıklama yapılmasını bekliyor ve talep ediyoruz” dedi.
  
3160 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Genel Başkan
Mail Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret676059